Kypr

KDYŽ SE ŘEKNE KYPR, VYBAVÍ SE…

– Afroditin ostrov lásky a krásy ve východním Středomoří – Kypr je ideálním místem pro sport. V zimě můžete současně lyžovat v horách Troodosu a koupat se ve vlnách moře. Jsou zde golfová hřiště, tenisové kurty. Pro návštěvníky hotelových komplexů je zajištěno spoustu vodních radovánek.
– Kypr je od r. 1974 rozdělen ostře sledovanou demarkační čárou (Attilovou linií) na dvě části – severní tureckou (Severokyperská turecká republika) a jižní řeckou, hranice vede dokonce středem hlavního města Lefkosia (Nikósia) – Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři.

URČITĚ NEVYNECHEJTE

Máte-li příležitost, nevynechejte pověstnou místní svatbu s venkovní hostinou, často za účasti i celé vesnice, rozbíjí se granátové jablko – symbol plodnosti, aby z něj vylétlo co nejvíce zrníček, zpívá a tančí se až do rána.

Některé z archeologických nalezišť – nesmírné množství památek z dob biblických apoštolů Pavla a Barnabáše, Římanů, Osmanů, Křižáků

Alespoň jednodenní návštěvu turecké části Kypru – milovníci architektury ocení gotické katedrály přestavěné na mešity.

Lehkou túru v pohoří Troodos a soutěskou Akamas.

Pití vína. Je zvykem naplnit skleničku pouze do poloviny. Víno se dolévá. Je nezdvořilé vypít skleničku až do dna.

Kyperské dědictví UNESCO: Páfos, Kostely v oblasti Troodosu s nástěnnými malbami, Chirokoitia.

SLAVNÉ OSOBNOSTI

– vysoce náboženského ducha Kypřanů dokládá fakt, že prvním kyperským prezidentem se stal arcibiskup Makarios III.
– v současnosti je za největšího Kypřana považován tenisový Marcos Baghdatis finalista Australian Open
– Kypřané milují stejně jako všechny okolní národy fotbal, bývají častým soupeřem našich fotbalistů v kvalifikaci ME – typické povahové rysy – požitkářští, srdeční, usměvaví, rádi popíjejí sladká místní vína, povídají si a nespěchají.

 

VIRTUÁLNÍ KATALOGY:

 

FIRST/LAST MINUTE: