Reference – Zakynthos 2012

Jónský ostrov Zakynthos (Zanté)

     pojmenovali Benátčané Fior’di Lavanta, Květ východu. A skutečně, na přelomu září a října stále ještě kvetou různé keře, dozrává víno a citrusy, i když země už je vyprahlá. Chladnější noci a  rána,  krásné, klidné, prosluněné dny a teplé moře jsou vynikajícím balzámem na náš ukvapený život. Dny se už krátí, slunce vychází a zapadá v sedm.

Koncem září jsme se s manželem a našimi dospělými dětmi (dcera Eva 38 a syn Jan 36let, zeť a snacha byli ochotní se postarat o děti) vydali na cestu. Let do města Zakynthos trvá pouze 165 minut, může se však stát, že bude mezipřistání na Keffalonii, či na jiném ostrově.

Hotel John and Joyce, postavený přímo u pláže, nabízí jednoduché pokoje, bazén, skromnou, ale dostačující bufetovou snídani (lze objednat polopenzi) a dobré občerstvení během dne. Kromě toho v Kalamaki je několik restaurací, ve třech jsme objevili gyros, který máme hodně rádi a také ellinikós kafés (vynikající řeckou kávu)

Půjčili jsme si kola a projeli velkou část ostrova, navštívili jsme i hlavní město Zakynthos (Byzantské muzeum) a výrobnu olivového oleje.  Viděli jsme čerstvě vylíhlé, „maličké černé placičky“ želvy Caretta caretta, sledovali jsme práci jejich dobrovolných ochránců. Sbírali jsme mateřídouškovec vonný (vynikající koření) a na pláži spoustu mušlí, kamínků, vysušených mořských koníků. Šnorchlování není tak úžasné, jako třeba v Egyptě, ale rybky, kraby a občas i želvy lze uvidět, moře je mělké a velmi teplé, pláž písečná.

Laganaské zátoka a pláž jsou dlouhé několik kilometrů, lze zde konat nekonečné procházky, rozhodně stojí za to, zajít do střediska Laganas, kde je velmi rušný noční život a navštívit i přístav, kde je potápěčská škola.

Fakultativní výlet „Srdce ostrova“ Vás zavede do horských vesniček, ke starobylému klášteru v Anifonitrii a do výrobny vín v Caliniky, končí v Bochali, nad městam Zakynthos, odkud je nádherný výhled až na Pelopones. Určitě stojí za to.

Atrakcí  jsou letadla, která přistávají na letišti v Kalamaki, někoho mohou rušit, létají však pouze přes den.

Dovolená s dospělými dětmi je úžasná, mají už svůj život, své rodiny, člověk by je chtěl ochraňovat a starat se o ně a oni zatím pomáhají a pečují o Vás. Mimořádně krásný zážitek.

 

Poznámky:

Řecko – Jónské ostrovy – ostrov Zakynthos (32 560 obyv.) –  Kalamaki, hotel John and Joyce, CK Blue Style

Hl. město Zakynthos (10 250 obyv.), Byzantské a Solomosovo muzeum, náměstí Ateia Solomou, knihovna, chrám Aios Nikolaos, velký přístav, obchody, restaurace, hotely

Narodil se zde Dionysios Solomos, autor řecké hymny

V roce 1953 velké zemětřesení, město Zakynthos bylo zcela zničeno

Zájezd jsme zakoupili v CA Lauer, Suché Vrbné, České Budějovice na poslední chvíli za velmi dobrou cenu.                                                                 Mirka Vlčková, Borovany