Kos

Ostrov Kos, ležící v Egejském moři, patří do souostroví Dodekanés. Společně s ostrovem Karpathos je druhým největším ostrovem souostroví. Jeho rozloha je asi 295 km čtverečních. Pohoří Dikeos se táhne téměř po celé délce ostrova. Ostrov je vzdálen asi pět kilometrů od tureckého pobřeží, proto je toto území hlídáno vojáky. Ostrov je protkán sítí cyklistických stezek.
Hlavní město Kos je nejvýznamnějším přístavem na ostrově. Zde se tyčí středověká pevnost johanitů, jež je zajímavá antickými sochami a tureckou mešitou. Kos je znám svou lékařskou univerzitou, kterou navštěvoval průkopník první moderní medicíny Hippokrates. Dále je zde možno navštívit starou agoru, na jejíž západní straně se rozkládá Defterdarova mešita z 18. století. Asklépieion, posvátný antický okrsek se nachází asi čtyři kilometry od hlavního města. A jelikož značná část obyvatel vyznává islám, nesmíme zapomenout na tureckou čtvrť, rozkládající se mezi starou akropolí a přístavem Mandraki.

Horská vesnička Kefalos skýtá pohled na zachovalé antické divadlo, na jejím konci se nachází jeskyně s významnými archeologickými nálezy. Největší vesnice na ostrově, Pyli, se může pochlubit zajímavou kašnou, která slouží jako zásobárna pitné vody.

Ostrov je oblíbeným místem turistů, najdete zde množství hotelů, taveren či obchodů.

 

PLÁŽE

Kos má nejkrásnější pláže z ostrovů souostroví Dodekanés. Pláže jsou písčité a moře oplývá čistou průzračnou vodou.

 

KARDAMENA

Se nachází 22 kilometrů jižně od hlavního města Kos, je dlouhá asi 3 kilometry. Můžete zde využít také služby mnoha taveren, hotelů či si pronajmout lehátko se slunečníkem.

 

MASTICHARI

Leží 22 kilometrů západně od hlavního města. Je zde veškerý servis služeb.

 

THERMES

Pláž je situována 8 kilometrů od města Kos. Písek zde má tmavou barvu. Místo je poutavé zejména pro své mořské termální prameny.
Další pláže: Psilos Gremos Golden, Psalidi , Tigaki, Marmari

 

MUZEA

Archeologické muzeum se nachází na Eleftherioském náměstí. Jsou zde předměty zejména z archaické a římské doby a období helénismu. Můžete obdivovat keramiku, sochy, mozaiky a spoustu dalších zajímavých věcí.

 

SLAVNOSTI A SVÁTKY

Od července do srpna probíhá každoročně Hippokratův festival. Festival zahrnuje množství kulturních akcí, jako jsou například koncerty lokálních řeckých skupin, starověká divadelní představení, tradiční i moderní taneční vystoupení a další umělecké exhibice.

 

MÍSTNÍ PRODUKTY

Tradiční sladkostí je loukoumades, což je pečivo s medem a skořicí.

Další chuťovkou je halva s medem a kourabiedes, což je cukroví s mandlemi obalené v cukru.

Příjemnou chuť mají také místní sýry.

 

VIRTUÁLNÍ KATALOGY:

 

FIRST/LAST MINUTE: