Lefkada

Už jste se někdy těšili na pláž, která v nabídkovém katalogu cestovní kanceláře vypadala jako ráj na zemi, a po dovolené jste proklínali grafika reklamního materiálu, jenž skutečnost notně přibarvi?. Pak vězte, že po návštěvě většiny pláží na řeckém ostrově Lefkáda se tento pocit nedostaví, protože zejména západní pobřeží vypadá opravdu „božsky“ a příroda zde ukázala to nejlepší ze svého umění.

 

O LEFKÁDĚ

Díky vápencovému podloží má zdejší moře barvu toho nejryzejšího tyrkysu a modři, a při pohledu na mořskou hladinu někdy až bolí oči. Vápencové masy na pobřeží se navíc svažují strmě dolů a znesnadňují tak člověku přístup k přenádherným plážím. Například při návštěvě pláže Egremni musí návštěvníci kromě klikatých serpentin překonat i kolem 300 schodů, nádherná pláž a dostatek místa pro slunění a koupání i uprostřed hlavní sezóny to všem však zcela určitě vynahradí.

Ne nadarmo bývají pláže na Lefkádě považovány za ty nejkrásnější v Řecku (v žebříčku Řecké turistické centrály z roku 2001 byly mezi první pěticí dokonce tři lefkadské pláže!!!), pláž Porto Katsiki je pak řazena dokonce mezi desítku nejkrásnějších pláží světa.

Lefkada, to však nejsou jen krásné pláže a průzračné moře, díky častým zemětřesením a pomalejšímu rozvoji cestovního ruchu se můžeme hlavně ve vnitrozemí setkat také s tím pravým řeckým venkovem. Stáda horských koz, venkovská políčka vinné révy, vesničky, v nichž jako by se zastavil čas, to je druhá, nikoliv však méně kouzelná, tvář ostrova.

 

JAK SE ŽIJE NA LEFKADĚ

Díky častým zemětřesením a pomalejšímu rozvoji turistického ruchu si Lefkáda asi nejvíce z Iónských ostrovů ponechala svůj původní charakter. Turisté zde začali proudit až v 60. letech minulého století, a to hlavně do pobřežních letovisek, a tak si řada vesniček ve vnitrozemí dodnes uchovala svou neměnnou tvář. Dodnes tak můžete na ostrově potkat pravého Lefkáďana v tradičním oděvu a atmosféra zde není tak kosmopolitní jako v jiných turistických destinacích, ale řekněme spíše domácká. Turistický ruch se však v posledních letech rozvíjí a na ostrov míří čím dál více turistů, kvůli kterým se staví další hotely, restaurace a obchody.

 

CO SI ODVÉZT Z LEFKÁDY

Vhodným dárkem z Lefkády jsou různé výrobky z tradičních surovin. Lefkáda proslula výborným červeným vínem či kvalitním medem s typickou vůní. Dalšími místními produkty jsou olivy, fíky, citrusy nebo typický řecký sýr „feta“, vyráběný z mléka zdejších ovcí. Hezkými suvenýry mohou být také ručně tkané koberce, výšivky a krajky. Vhodným místem k nákupům je zejména hlavní město Lefkas se spoustou obchůdků, taveren a cukráren. S prodejnami suvenýrů se však setkáte také ve všech větších letoviscích na ostrově.

 

VIRTUÁLNÍ KATALOGY:

 

FIRST/LAST MINUTE: