Rhodos

Ostrov slunce, který se vynořil z moře jako dar pro boha slunce Hélia od samotného Dia.
A také ostrov růží a místo jednoho ze sedmi divů světa – kolosu Rhodského.

Rhodos je ostrovem slunce i v doslovném významu, neboť je jedním z nejslunnějších míst v Řecku. Snad i proto to se stal jedním z turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů.

Jak svou rozlohou, tak i počtem obyvatel je největším členem souostroví Dodekánes a zároveň čtvrtým největším ostrovem Řecka. Leží v jihovýchodním cípu Egejského moře, vzdálený pouhých 10 kilometrů od tureckého pobřeží. Jeho poloha na křižovatce pradávných obchodních cest mezi východem a západem zajistila ostrovu prosperitu a politickou důležitost. Povrch Rhodosu je poměrně hornatý a rozervaný četnými říčními koryty, která v létě bývají zcela vyprahlá. Rhodos je ostrovem s překrásnými plážemi a ojedinělými historickými památkami. Jeho hlavním zdrojem příjmů je v současnosti turistický ruch.

 

FAUNA A FLÓRA

Rhodos oplývá bohatou faunou a florou. V tomto ohledu je největší zajímavostí ostrova tzv. Údolí motýlů, ve kterém se v letních měsících páří tisíce motýlů. Při cestě ostrovem se dobře dívejte na nehostinné skály, určitě místy spatříte skupiny horských koz, které se na skalách pohybují s neuvěřitelnou obratností. I na říši rostlin může být Rhodos pyšný. Vždyť skalní růže, které zde rostou na každém kroku, mu daly pravděpodobně nejužívanější přívlastek – ostrov růží. Pro ty, kteří chtějí vidět Rhodos zelený a plný květů, doporučuji jej navštívit v květnu. V tomto měsíci, s příjemnými teplotami něco nad 20 °C, kvete většina rostlin a ostrov je zahalen zeleným pokryvem stromů a trávy. V pozdějších měsících se již mění se stoupajícími teplotami jeho barva na vyprahle hnědou.

 

NÁKUPY

Na Rhodosu jsem nenašel nic, co by bylo vhodné koupit jenom proto, že je to z Rhodosu. Suvenýry jsou svým charakterem stejné jako v ostatních částech Řecka. Výjimku tvoří pouze sádrové sošky rhodského kolosu a obrázky ostrova na pohlednicích, případně olejomalby místních malířů. Mezi nejnakupovanější suvenýry tak klasicky patří keramika, olivový olej, med, víno, koření, výšivky a drobné upomínkové předměty. Ceny potravin i jídel a nápojů v restauracích se také nijak zvlášť neliší od řeckého průměru. Problémem ale může být řidší síť malých prodejen potravin. Nejvýhodnější ceny jsou samozřejmě ve velkých supermarketech, které většinou stojí daleko za městy, poblíž hlavních silnic.

 

PRO KOHO JE RHODOS VHODNÝ?

Rhodos je vhodným místem dovolené pro naprosto všechny typy turistů, které láká středomoří. Poskytuje vše, co si můžete přát – historické památky, nádherné pláže s křišťálově čistou vodou, noční zábavu, dokonce i horskou turistiku a v neposlední řadě typickou řeckou pohostinnost. Rhodos se pro vás může stát symbolem poznávání a cestování či příjemně strávené dovolené na pláži. Ať už bude pro vás Rhodos čímkoli, budete se na něj rádi vracet nebo alespoň vzpomínat.

 

VIRTUÁLNÍ KATALOGY:

 

FIRST/LAST MINUTE: